Baza wiedzy

Proces wyceny przedsiębiorstw a profesjonalne korporacje polskie

Proces wyceny przedsiębiorstw a profesjonalne korporacje polskie

Wycena to profesjonalny i obiektywny proces przygotowywania opinii na temat wartości aktywa lub zobowiązania.

Najczęściej w formalnych relacjach korporacyjnych (B2B) przedmiotem wyceny są:

  • wycena przedsiębiorstw i zorganizowanych części przedsiębiorstwa, wycena spółek, pakietów większościowych i mniejszościowych spółek, wycena działalności gospodarczych i ich części,
  • wycena wartości niematerialnych i prawnych – technologie, patenty, bazy danych, prawa autorskie, know-how, znaki towarowe – firmowe i produktowe;
  • wycena nieruchomości, maszyn i urządzeń, w tym samochodów.

Schodząc na obszar naszego zainteresowania, wycena przedsiębiorstw (wycena spółek) jest profesjonalnym i obiektywnym procesem szacowania i rekomendacji wartości przedsiębiorstwa i/lub spółki. W myśl tej definicji wycena przedsiębiorstw (wycena spółek) obejmuje szacowanie wartości przedsiębiorstw, zorganizowanych części przedsiębiorstw, całych spółek, pakietów większościowych i mniejszościowych spółek, działalności gospodarczych i ich części. Należy też zwrócić uwagę, że z uwagi na podobieństwa metodologiczne wycena wartości niematerialnych i prawnych jest częścią wyceny przedsiębiorstw (wyceny spółek).

Obok powyższych obszarów wycen właściwych dla relacji B2B, przedmiotami wyceny są też dobra codziennego użytku (ang. „personal property”) oraz biżuteria i kosztowności (ang. „gems and jewelry”) Najczęściej tego typu wyceny są zlecane przez osoby fizyczne przy okazji postępowań rozwodowych i spadkowych.

W Polsce zawód biegłego w zakresie wycen przedsiębiorstw i spółek stanowi wolny zawód i nie istnieją rygorystyczne zasady dopuszczające do tej aktywności zawodowej. W konsekwencji, nie istnieje obowiązkowa korporacja skupiająca specjalistów z dziedziny wyceny przedsiębiorstw i spółek, ani też nie istnieją ścisłe zasady wycen przedsiębiorstw w Polsce.

Bardziej rygorystyczne przepisy rządzą profesją biegłych rewidentów oraz rzeczoznawców majątkowych. I tak, aby zostać biegłym rewidentem kandydat powinien, między innymi, odbyć praktykę i aplikację, zdać egzaminy z wiedzy teoretycznej i egzamin dyplomowy oraz, na samym końcu, zostać członkiem Polskiej Izby Biegłych Rewidentów. Rzeczoznawcami majątkowymi są osoby fizyczne posiadające w Polsce uprawnienia zawodowe w zakresie szacowania nieruchomości nadane przez Ministra Infrastruktury lub jego poprzedników prawnych. Gwoli jasności, rzeczoznawca majątkowy jest uprawniony do określania wartości nie tylko samych nieruchomości, ale i też maszyn i urządzeń trwale związanych z nieruchomością. Uprawnienia zawodowe uzyskuje się przez zdanie egzaminu przed Państwową Komisją Kwalifikacyjną. W odróżnieniu od biegłych rewidentów nie istnieje obowiązkowa korporacja rzeczoznawców majątkowych. Jednocześnie, większość rzeczoznawców majątkowych jest zrzeszona w regionalnych stowarzyszeniach rzeczoznawców majątkowych, które z kolei, w przeważającej części, są członkami Polskiej Federacji Stowarzyszeń Rzeczoznawców Majątkowych.

Na uwagę zasługuje fakt; że Polska Federacja Stowarzyszeń Rzeczoznawców Majątkowych w 2011 r. przyjęła Krajowy Standard Wyceny Specjalistyczny „Ogólne Zasady Wyceny Przedsiębiorstw”, który zgodnie z nazwą, traktuje o zasadach wyceny przedsiębiorstw. Celem niniejszego tego standardu jest przedstawienie, wypracowanych z inicjatywy środowiska zawodowego rzeczoznawców majątkowych, zasad dobrej praktyki zawodowej w zakresie wyceny przedsiębiorstw oraz wyceny spółek.

Inną ważną organizacją polską w obszarze wyceny jest Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich (SIMP), skupiającą. rzeczoznawców zajmujących się wycenami maszyn i urządzeń. SIMP jest stowarzyszenie nieobowiązkowym, zaś profesja wyceny maszyn i urządzeń nie podlega ograniczeniom prawnym podobnym do specjalizacji biegłych rewidentów oraz rzeczoznawców majątkowych.

Najważniejszą organizacją polską w obszarze wycen przedsiębiorstw jest Stowarzyszenie Biegłych Wyceny Przedsiębiorstw w Polsce (SBWPwP - http://www.sbwpwp.org/) zarejestrowane w maju 2015 r. Przynależność do stowarzyszenia dla specjalistów wyceny przedsiębiorstw jest nieobowiązkowe. Krajowy Standard Wyceny Specjalistyczny „Ogólne Zasady Wyceny Przedsiębiorstw”, zainicjowany przez Polską Federację Stowarzyszeń Rzeczoznawców Majątkowych, został przyjęty jako rekomendowany standard wyceny przedsiębiorstw i wyceny spółek dla członków SBWPwP.

Krajowy Standard Wyceny Specjalistyczny „Ogólne Zasady Wyceny Przedsiębiorstw” obejmuje następujące części:

  • Wprowadzenie
  • Zasady etyki
  • Podstawowe zasady wyceny przedsiębiorstw
  • Cele i funkcje wyceny przedsiębiorstwa
  • Przedmiot wyceny
  • Podstawowe założenia wyceny
  • Standardy wartości
  • Podejścia w wycenie przedsiębiorstwa
  • Dyskonta i premie
  • Rekomendacja wartości
  • Zakres analizy i sposób raportowania

Obok standardu „Ogólne Zasady Wyceny Przedsiębiorstw”, stowarzyszenie przyjęło też standard etyczny – „Zasady Etyki”, które zawierają zbiór wymogów i postulatów, które winny być przestrzegane przez członków Stowarzyszenia Biegłych Wyceny Przedsiębiorstw w Polsce.

Image

Rozwiązania Tworzące Wartość

Cann Advisory sp. z o.o.

Plac Jana Henryka Dąbrowskiego 1

00-057 Warszawa

tel. +48 22 616 20 32

kom. +48 606 234 150

e-mail info@cann.pl

Cann.pl - Wycena firm, spółek, wartości niematerialnych i prawnych

PL EN

Cann Advisory sp. z o.o.
Plac Jana Henryka Dąbrowskiego 1
00-057 Warsaw
phone +48 22 616 20 32
mob. +48 606 234 150
info@cann.pl