4 Cele i funkcje wyceny przedsiębiorstwa
4.1 Niezbędne jest wskazanie celu wyceny przedsiębiorstwa, który wpływa na wybór standardu wartości, o którym mowa w punkcie 7 oraz stosowanych metod wyceny.
4.2 Cel wyceny jest uzależniony od funkcji jaką ma pełnić dana wycena. Do podstawowych funkcji wyceny zalicza się:
4.2.1 Funkcję doradczą (decyzyjną). Jej istotą jest dostarczenie niezbędnych informacji w związku z zamierzonymi transakcjami kapitałowymi oraz innymi decyzjami zarządczymi.
4.2.2 Funkcję argumentacyjną. Jej istotą jest dostarczenie informacji o przedsiębiorstwie i jego wartości, które mogą wzmacniać siłę przetargową jednej ze stron w prowadzonych negocjacjach.
4.2.3 Funkcję mediacyjną. Jej istotą jest dostarczenie niezbędnych informacji dotyczących wartości przedsiębiorstwa w przypadku transakcji kapitałowych, w których opinie stron na temat wartości są rozbieżne.
4.2.4 Funkcję zabezpieczającą. Jej istotą jest dostarczenie informacji dotyczących wartości przedsiębiorstwa w celu zabezpieczenia się przed negatywnymi skutkami sporów na tle wartości.
4.2.5 Funkcję informacyjną. Jej istotą jest dostarczenie uzyskanych w procesie wyceny informacji dla potrzeb zarządzania przedsiębiorstwem.
4.3 Celem wyceny przedsiębiorstwa, jego zorganizowanej części lub udziału w przedsiębiorstwie, może być ustalenie jego wartości między innymi na potrzeby:
4.3.1 Kupna lub sprzedaży.
4.3.2 Postępowania układowego, upadłościowego lub likwidacji.
4.3.3 Łączenia lub podziału przedsiębiorstw.
4.3.4 Podwyższania kapitału lub umarzania akcji i udziałów.
4.3.5 Określenie wartości aktywów posiadanych przez fundusze.
4.3.6 Postępowań cywilnoprawnych.
4.3.7 Podatkowe.
4.3.8 Sprawozdawczości finansowej.
4.3.9 Weryfikacji zdolności kredytowej i zabezpieczenia kredytu.
4.3.10 Ubezpieczenia.
4.3.11 Odszkodowania.
4.3.12 Kontroli wartości kapitału zaangażowanego przez właściciela w przedsiębiorstwo.
4.4 W uzasadnionych przypadkach dopuszcza się również wskazanie innego celu wyceny niż wymienione. W takiej sytuacji wymagane jest jednak przedstawienie stosownego wyjaśnienia.
Źródło: POWSZECHNE KRAJOWE ZASADY WYCENY (PKZW) / KRAJOWY STANDARD WYCENY SPECJALISTYCZNY (KSWS) / OGÓLNE ZASADY WYCENY PRZEDSIĘBIORSTW